Blog


Szukasz odpowiedzi na swoje pytania dotyczące WordPressa? — Nie szukaj dalej!
Oto niesamowita kolekcja wskazówek i samouczków, które pomogą Ci opanować WordPress w mgnieniu oka.
Sprawdź to już dziś!

Jak dodać SVG do Wordprssa? – obsługa i konfiguracja.

WordPress obsługuje wiele formatów graficznych. Najbardziej Wam znane to PNG I JPG, ale jest jeszcze sporo innych. Zaliczają się one do grupy grafik rastrowych, które w skrócie są obrazami składającymi się z pikseli. Wadą tego formatu jest, iż przy próbie zwiększenia rozmiaru tracą na jakości. Obrazowo tłumacząc, dzieje się to ponieważ piksele próbują się namnożyć. Algorytm nadaje im kolor na podstawie sąsiadujących.

W pewnych przypadkach na ratunek przychodzi grafika wektorowa inaczej nazywaną grafiką obiektową. Spowodowane jest tym, że obraz opisany jest za pomocą figur geometrycznych (w przypadku grafiki dwuwymiarowej) lub brył geometrycznych (w przypadku grafiki trójwymiarowej). Daje to niewyobrażalną elastyczność. Wadą natomiast jest to, że nie da się za jej pomocą stworzyć obrazu przypominającego rzeczywistość. Jednak idealnie się sprawdza do logotypów, ikon, ilustracji czy infografik.

SVG:

JPG:

SVG (ang. Scalable Vector Graphics) oparty jest na XML (ang. Extensible Markup Language), czyli na uniwersalnym języku znaczników. Co daje możliwość umieszczania go na stronach w pierwotnej postaci.

WordPress domyślnie nie obsługuje przesyłania plików SVG ze względu, iż niosą ze sobą pewne niebezpieczeństwa.

Pliki SVG niosą ze sobą z tego powodu pewne niebezpieczeństwo. Dlatego WordPress domyślnie nie obsługuje przesyłania plików SVG.

Jeśli podejmie się próbę przesłania obrazu SVG w WordPress, pojawi się następujący komunikat o błędzie:

Przepraszamy, ze względów bezpieczeństwa ten typ pliku nie jest dozwolony.

Jest to spowodowane tym, że XML jest podobny do HTML (podstawowy język wykorzystywany w pisaniu stron) i umożliwia to tworzenie luk w bezpieczeństwie.

Poniższe metody będą próbować oczyścić pliki SVG w celu poprawy ich bezpieczeństwa. Jednak te wtyczki nie mogą całkowicie zapobiec przesłaniu lub wstrzyknięciu złośliwego kodu.

Dlatego najważniejsze jest to, aby użyć pliku z pewnego źródła.

Jak dodać obsługę plików SVG w WordPress?

Wtyczka nr 1

Wtyczka SVG Support umożliwia dodanie plików SVG i wyświetlanie ich w bibliotece mediów.

Zaznaczenie opcji Restrict to Administrators – Ogranicza możliwość dodania plików tylko dla administratora.

Load frontend CSS – bardzo mały fragment kodu, który w niektórych przypadkach pomaga w wyświetlaniu plików SVG na interfejsie użytkownika.

Enable Advanced Mode – domyślnie pliki SVG używane są jako pliki obrazów. Włączenie tej funkcji umożliwia korzystanie z nich w stopniu zaawansowanym.

Tryb zaawansowany daje możliwość:

 • umieszczenie skryptu po zamykającym znacznikiem body zamiast header,
 • użycie rozszerzonego pliku JS zamiast zminimalizowanego pliku JS,
 • nadanie własnej klasy CSS i usunie domyślnie klasy WordPressa.

Wtyczka nr 2

Wtyczka SVG safe wyposażona jest w funkcję automatycznego czyszczenia i wyświetla pliki w bibliotece mediów.

Wadą jest to, że ta wtyczka w wersji darmowej umożliwia przesyłanie plików SVG przez wszystkich użytkowników, którzy mogą pisać posty w witrynie WordPress.

Funkcje Pro (premium – £39.00):

 • optymalizacja SVGO – zaoszczędzenie miejsca,
 • ograniczenie przesyłania plików SVG do określonych ról użytkowników witryny WordPress,
 • wsparcie Premium.

Podobne

 • 9 podstawowych pojęć, które musisz znać


  Wiele osób zaczyna swoją przygodę z WordPresem. Brakuje wiedzy na temat podstawowych zagadnień. Te kilka pojęć to podstawa bez której, ani rusz jeżeli chcesz mieć swoją stronę internetową. Serwer WWW – można porównać do osiedla domków, gdzie każdy dom reprezentuje stronę internetową. Każdy dom ma swoją unikalną przestrzeń na serwerze, gdzie przechowywane są pliki strony, takie […]

  Czytaj więcej

 • WordPress.org a WordPress.com – Co Wybrać?


  Tworzenie strony internetowej lub bloga to wielkie wyzwanie dla każdego, kto chce zdobyć więcej widzów i czytelników. Platformy takie jak WordPress.org i WordPress.com są świetnymi narzędziami, które pomagają w tworzeniu i zarządzaniu witrynami. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, a wybór jednego z nich zależy od indywidualnych potrzeb użytkownika. W tym artykule omówimy różnice […]

  Czytaj więcej

5 odpowiedzi na „Jak dodać SVG do Wordprssa? – obsługa i konfiguracja.”

 1. WordPressa mamy, ale nigdy nie wykorzystywałyśmy informacji z wpisu. Dzięki za wskazówki.

 2. Nie myślałam wcześniej o dodaniu tej możliwości 🙂 Na pewno skorzystam, gdy będę potrzebować. Dzięki za ciekawy artykuł 😉

 3. Marta

  Przydatne informacje dla obsługujących WordPress. 🙂

 4. Przyznam, że ja nawet nie wiem, czy tego potrzebuję, zupełnie się nie znam, tę wiedzę pozostawiam mężowi, zatem jemu podsunę artykuł. 🙂

 5. nie obsługuję Word Pressa, bo nie muszę – bloga mam na bloggerze. I trocgę żałuję, bo wydaje mi się, że WordPress ma więcej możliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *